Premis Admiracions 2011

 

El 28 de gener va tenir lloc la XIII assemblea de SOS Monuments. En el curs de la qual es van lliurar els premis de Admirancions conservades i Admiracions destruïdes.

Avui va sortir a La Vanguardia els premis atorgats per la nostra associació pel any 2011.
Llegir l’article a La Vanguardia>>

Acompanyem l’article del Josep Ache aparegut al DIARI DE SABADELL fent-se ressó de l’entrega d’admiracions conservades i destruïdes de la nostra entitat. Premi admiracions>>

Admiracions 2011:

Admiracions conservades 2011                  
Per la restauració de la torre del castell  de Santa Coloma de Queralt a la Conca de Barberà, i la torre Mixarda de Figuerola del Camp, a l’Alt Camp, a l’arquitecta Vera Hofbauerová, MRM.UPC

Admiracions conservades 2011
Per la llarga trajectòria de defensa del Barri de la Barceloneta i del seu litoral, platges incloses, en diverses campanyes exemplars, des de la d’oposició aferrissada al Pla d’Ascensors fins a la de la construcció de l’Hotel Vela, a l’Associació de Veïns de l’Òstia de la Barceloneta

Admiracions conservades 2011
A la iniciativa i esforç per la recuperació de l’arquitectura industrial d’un forn de ceràmica a Sabadell, i per donar-li vida creant l’Espai Foc per a la promoció d’activitats culturals, a Francésc Ventura i Torres i Concepció Ventura Torres.

Admiracions destruïdes 2011
Per continuar sense resoldre el  problema  ja vell, del Servei d’Arqueologia del Museu d’Història de Barcelona, MUHBA, de sacrificar el valor de les restes arqueològiques urbanes, com la de la vil•la romana de la Sagrera, a la urgència i  les fortes pressions per la construcció d’infraestructures amb interessos aliens a la cultura, a Joan Roca i Albert, Director del MUHBA.

Admiracions destruïdes 2011
Per la mala  gestió de la restauració arquitectònica de la torre i conjunt de Santa Perpètua de Gaià (Pontils), intervenció que ha afectat negativament les restes del castell almedieval i el poblat contigu, i ha eliminat els elements constructius i formals de la torre, a Joan Prats i Ibáñez, Alcalde de Pontils.

Ús de cookies

Aquesta web utilitza cookies per oferir-li una millor experiència d'usuari. Si continua navegant, està donant el seu consentiment per a l'acceptació de les esmentades cookies i la nostra política de cookies

ACEPTAR
Aviso de cookies